ASUS NB I5 UX3402VA-OI58512BL0W
SKU: NOTASUI507
The powerful and compact Zenbook 14 OLED is just 16.9 mm slim and 1.39 kg1 light, with a breathtaking new design that’s timelessly elegant yet totally modern. You’ll experience perfect visuals from the expansive 16:10 2.8K OLED HDR NanoEdge touchscreen2,3,4, a color-accurate up to 550-nit screen that’s PANTONE® Validated and has a cinema-grade 100% DCI-P3 gamut. The 13th Gen Intel® Core i7 Processor, Intel Iris® Xe graphics, 16 GB RAM and 1 TB PCIe 4.0 SSD deliver superb performance, and there’s a long-lasting 75 Wh battery. For extraordinary sound, there’s a Dolby Atmos sound system powered by a smart amplifier. The user-centric design includes one-touch login with a fingerprint sensor on the power button, the new ASUS ErgoSense keyboard, and the efficient ASUS NumberPad 2.0. The bold new lid design is inspired by timeless Kintsugi craftsmanship, and it’s available in two fresh new colors: Ponder Blue and Foggy Silver. Zenbook 14 OLED is the new benchmark for portable perfection.
Discount_coupon_20
20 People watching this product now!
  • Pick up
To pick up at our offices
Free
  • Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
Enquire
  • DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
Enquire
  • Warranty 1 year
  • Free 30-Day returns
Payment Methods:
Description
Specifications
ASUS Zenbook 14 OLED UX3402 Notebook PC (UX3402VA-OI58512BL0W) – 13th Generation Intel Core i5-1340P Processor (12M Cache, 3.40GHz, Up to 4.60GHz, 12 Cores), 8GB LPDDR5 Onboard RAM (Not Upgradable), 512GB M.2 NVMe PCIe 3.0 Solid State Drive, 14-inch 2.8K 400nits Glossy OLED Display (2880 x 1800), No Optical Drive, Intel UHD Graphics, 1080p Full HD Webcam, Built-in Speaker, Built-in Array Microphone, Backlit Keyboard, Fingerprint Reader, Dual-Band Wi-Fi 6E 802.11ax + Bluetooth 5.3, Connectivity: 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-A, 2 x Thunderbolt 4 (supports Display / Power Delivery), 1 x HDMI 2.1 TMDS, 1 x 3.5mm Combo Audio Jack, Micro SD Card Reader, Windows 11 Home 64-Bit, Colour: Ponder Blue